YEŞİL ÇAY SAÇ DÖKÜLMESİNE SON VEREBİLİR Mİ?

Yeşil çayın vücuttaki hormonların dolaşımı üzerinde etkili olduğu kanıtlanmış. Yüksek miktarda yeşil çay tüketimi, seks hormonunu (erkeklerde testosteron) bağlayan proteinin yani globulin'in (SBHG) düzeyini arttırıyor. Kandaki SBHG oranının artmasının androjenetik alopesinin (erkek tipi saç dökülmesi) etkilerini azaltmada yardımcı olabileceğine inanılıyor. SBHG'ye bağlanan testosteron hormonu bioaktif özelliğini yitiriyor ve saç köklerinde dehidrotestosteron'a (DHT) dönüşemiyor, böylece saç dökülmesine neden olamıyor.
Erkeklik hormonu testosteron, kanda alfa 5 redüktaze adlı bir enzimle etkileşerek, genetik yatkınlığı olan erkeklerde saç dökülmesine yol açtığı düşünülen Dehidrotestosteron (DHT) adlı başka bir hormona dönüşüyor. Kandaki SBHG konsantresindeki artış, serbest testosteron oranını büyük ölçüde düşürüyor.
Yeşil çay'ın ayrıca, testosteron'u saç döken dehidrotestosteron'a  (DHT) dönüştüren 1. Tip alfa 5 redüktaze enzimi'ne de etki ettiği düşünülüyor.
Yeşil Çay'ın bu iki ayrı fakat birbirini tamamlayıcı özelliğinin androjenetik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi) üzerinde etkili olabileceğine inanılıyor.

Yukarıda hep böyle "inanılıyor", "düşünülüyor" gibi ifadeler geçmesinin sebebi, yeşil çay hakkında yapılan araştırmaların halen çok yetersiz olması, özellikle de yeşil çay ve saç kaybı konusunda henüz yapılmış ciddi klinik deneylerin olmaması ve tüm bu bilgilerin hala tahmin düzeyinde kalması.

Ayrıca, saç dökülmesinin de dışında bir çok rahatsızlığa iyi geldiği iddia edilen ve Doğu'da asırlardır kullanılan Yeşil Çay'ın öyle günde 1-2 fincan tüketilmesi pek bir işe yaramıyor. Çinliler, Japonlar, vs. bizdeki çay tiryakilerinin çay içmesi gibi sabah, öğle, akşam her fırsatta yeşil çay içiyorlar. Yeşil çayın şu ana kadar kanıtlanmış bir yan etkisi de yok. Ancak içeriğindeki yüksek oranda kafein bazı kişilerde, (özellikle de günde 4-5 fincan içenlerde) uykusuzluğa, çarpıntıya, sıkıntıya yol açabiliyor.

Saç dökülmesine karşı yeşil çayı denemek isteyenlere bir uyarı daha, diğer tüm saç kaybı tedavi yöntemlerinde veya ilaçlarında olduğu gibi etkisini görebilmek için yeşil çayı da en az 6 veya 12 ay düzenli (günde 4-5 fincan) içmeniz gerekir.

NOT: Yeşil çay hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !