Erkek Tipi Saç Dökülmesine Karşı En Etkili İlaçlar: Rogaine (Min


* Minoxidil içeren ilaçlar genelde iki şekilde satılıyor: %2'lik (normal) ve %5'lik (ekstra güçlü). Yakın zamanda %15'lik versiyonu da piyasada satılmaya başlandı. Bunlar, günde iki kere kafa derisine sürülmesi önerilen topikal solüsyonlar. Özellikle %5'lik Minoxidil'in erkek tipi saç dökülmesine karşı yüzde 50'nin üzerinde bir başarı oranı elde ettiği bildiriliyor.

* Minoxidil, Finasterid'den (yani Propecia adlı ilacın ana maddesi) farklı olarak kandaki dehidrotestosteron oranlarını azaltmak yerine, dehidrotestosteron aynen salgılanırken saç köklerini bu hormona karşı kuvvetlendirerek dökülmeyi durdurmayı hedefliyor. Minoxidil'in, erkeklerde saç dökülmesine neden olan dehidrotestosteron salgısını azaltmadığı için dökülmeyi önlemekte tek başına yetersiz kalabildiği kaydediliyor.

* Minoxidil'in özellikle başın tepe bölgesi ve ensenin üstündeki saçların dökülmesini önlemekte, şakaklardan ve saç çizgisinden daha etkili olduğu vurgulanıyor.

* Üretici firma Pfizer, Rogaine (Minoxidil'in marka adı) kullanmaya başladıktan hemen sonra saç dökülmesinin daha da şiddetlenebileceği konusunda uyarıyor. Ancak bir süre sonra eskisinden daha güçlü saçlar çıkmaya başlıyor. Bu durum, Minoxidil içeren ilaçların çoğu için geçerli o yüzden yeni kullanmaya başladıysanız ve saçınız eskisinden de çok dökülüyorsa panik olmayın, bu normal bir durum.

* Çoğu kişi, ağızdan alınmayan ve dışarıdan tatbik edilen bir ilaç olması nedeniyle Minoxidil'i tercih ediyor ve bu nedenle yan etkisinin olmayacağını düşünüyor ancak bölgesel olarak sürülen ilaçların da bir kere deri tarafından emildikten sonra kana karıştığını bilmekte fayda var. Ağızdan alınan ilaçlara nazaran birazcık daha az olsa da kana karıştıktan sonra solüsyonlar da iç organlarımızı etkileyebiliyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !